AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Gazisi Safiye BAYAT Hanımefendi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde O Gece Yaşananları Anlattı

15 Temmuz Gazisi Safiye BAYAT Hanımefendi 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nde yaşadıklarını Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda düzenlenen bir programda anlattı. Programa   Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN,  İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL, Din Öğretimi Şube Müdürümüz Affan BAŞBUĞ, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.    
15 Temmuz Gazisi Safiye BAYAT Hanımefendi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde O Gece Yaşananları Anlattı

Safiye BAYAT Hanımefendi, 15 Temmuz gecesinin, Türkiye tarihi için çok önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. 15 Temmuz adına yapılan program ve etkinliklere katılarak yaşananları anlatmaya çalıştığını ifade eden Safiye BAYAT Hanımefendi, “15 Temmuz, asra bedel bir geceydi. Kalpte vatan sevgisi ve şehadet duygusuyla o gece, Allah’ın bizlere bahşettiği, biz inananları nasiplendirdiği, ilmek ilmek kalbimize bilgisini sunduğu, ender, kıymetli ve tekrar tekrar yaşamayı dilediğim tek gecedir. O gece Allah’ım sen bu zalimlerin karşısında bizleri muzaffer eyle diye çok dua ettim. Çünkü o hainler benim askerimin üniformalarını çalmıştı. Onlar, bizim imanımız ve itikadımızla oynamış duygu hırsızlarıydı” diye konuştu.

- Yaralıları Almamıza Bile İzin Vermediler -

Safiye BAYAT Hanımefendi, 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’ne türlü kısıtlamalara rağmen gittiğini ve tankların bulunduğu yerde, asker üniforması giymiş hainler karşısında hesap sormaya çalıştığını ifade ederek, “Bir süre sonra ateş açmakla beni tehdit ettiler. Ben de Sizden korkmuyorum, ne yapacaksanız yapın dedim. Ateş açtılar. Ben o sırada Türk Bayrağı açılan gişelerin olduğu yere ilerledim. Belki yüzlerce merminin birisi bile bana isabet etmedi” dedi. İlerleyen süreçte insanların vatan haini askerlere karşı dik durmak adına Boğaziçi Köprüsü’ne geldiğini ifade eden Safiye BAYAT Hanımefendi, şöyle devam etti: “Hainler ateş açmaya başlayınca, köprüden geçenlere ne olur kardeşlerim ilerlemeyin, gitmeyin dedim. Orada bir kardeşimin sözleriyle yüreğim yandı. Bana,  abla biz şehadeti tatmaya geldik, şahitlik etmeye geldik, nasıl geri dönelim? Hayat geri gitmiyor, yürümek lazım abla dedi. Onlarla beraber ilerledik. Ateş hattına girdiler ve 3-4 sıra önümdeki tüm kardeşlerim kanlar içinde yerde kaldı. Lakin dedik ya, onlar zalimlerin de zalimleriydi ateş hattındaki hiçbir yaralı kardeşimizi almamıza izin vermediler. Çünkü amaçları onların kan kaybından ölmeleriydi.”

- Onlara Dedim ki; “Siz Kazanamayacaksınız…”

Yaralı olduğunu ellerini kaldırarak anlatmaya çalışan bir kişiyi hatta yaralıyı almaya gidenleri bile  vurduklarını kaydeden Safiye BAYAT Hanımefendi, “Herkes yaralı, her yer kandı. Yaralılardan taşıyabildiklerimizi oradan kaldırdık. Katliam gibi bir geceydi. Siz hiç Türk askerinin teröriste silah doğrulttuğunu gördünüz mü? Mümkün değil. Öncesinde 3 kere uyarırlarmış. Bunlar, masuma, silahsıza silah doğrultup, yaralıları almamıza dahi müsade etmeyen canilerdi. Onlara ‘Siz asla kazanamayacaksınız’ dedim ve en nihayetinde öyle de oldu. Çünkü onlar korkak, hain ve zalim. Bizim ise kalbimizde iman var, şehadet arzusu var diyerekten konuşmalarına devam etti.

Safiye BAYAT Hanımefendi’ye konuşmalarının ardından Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL tarafından hediyeler takdim edildi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL Safiye BAYAT Hanımefendiye paylaşımlarından dolayı teşekkür ederek Kur-an’ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye etti.

17-03-201717-03-201717-03-201717-03-201717-03-201717-03-2017

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.