AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI

24 Kasım sabahı 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda çelenk sunumu ile başlayan kutlama programı, Aksaray Kültür Merkezi’nde devam etti. Aksaray Kültür Merkezi’nde yapılan Öğretmenler Günü programına Aksaray Valisi Aykut PEKMEZ, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, , İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL, Adalet Komisyonu Başkanı Seyfullah SARIGÜL, Vali Yardımcısı Şahin BAYHAN, Baro Başkanı Beytullah COŞKUN, , İl Emniyet Müdürü Ali KARABAĞ, İl Jandarma Komutanı Fuat ANIK, il Özel İdare Genel Sekreteri Ramazan ALTUNDAĞ ve İl Protokolü, Şube Müdürlerimiz, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.   
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI YAPILDI

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kuran-ı Kerim okundu. Kuran-ı Kerim Tilavetinin ardından konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL:

“İlim öğrenme ve öğretme yolunda kullanılan mürekkebi, şehidin kanından evlâ gören bir medeniyetin mensubu olarak, ömrünü ilim öğretmeye ve güzel ahlakla yetişmiş bir nesil inşa etmeye adayan öğretmenlerimizi, bu özel günlerinde en kalbî duygularımla kutlar; her birine saygı ve hürmetlerimi sunarım. 

Elbette ki 24 Kasım tarihini bir sembol niteliğinde değerlendirdiğimizi belirtmek isterim. Zira bize bir harf öğretene köle olacak kadar saygı ve minnet duymamız gerektiğinin bize öğretildiği bir dünyada, senenin her günü, onlara hediye edilesi bir zaman dilimidir. 

Tüm peygamberlerin ortak mesleği öğretmenlik, hiç şüphe yok ki mesleklerin en yücesidir. Başka hiçbir mesleğe nasip olmayan bir eylemin adıdır aynı zamanda. Malzemesi de amacı da hedefi de sonucu da “insan” olan, öğrendiklerini öğretmekle taçlandıran, 5 - 6’lı yaşlardan itibaren, gönüllere kurduğu tahtlarda oturan başka hangi meslek sahibi var?

Ondandır ki tarihin her döneminde, Necip Fazıl tabiriyle, eskimez ve pörsümez muteberlik, öğretmenliğin hakkı olmuştur. 

Devleti milleti ve Medeniyeti için çaba gösteren her başarılı insanın ardında bir öğretmen vardır.

Nitekim, kutlu bir çınarı gövdesinde büyüten Osman Gazi’nin ardında bir Şeyh Edebali, Kainat Efendisi’nin (sav) övgüsüne muhatap olmuş Fatih’in ardını dolduran bir Akşemseddin, ilk Osmanlı halifesi, yiğitler yiğidi Yavuz’un ardında bir İbnî Kemal vardır. 

Hiçbir maddi karşılıkla izah edilemeyecek fedakârlıkları, tabir yerindeyse, hayat tarzı haline getiren öğretmenlerimiz, geleceğimizin inşasında da en büyük paya sahiptir. 

Dünyadaki tüm mazlumların ümidi aziz milletimizin değerlerini nesilden nesile aktaran, insanlığa faydalı olmayı bir karakter olarak belleten, bildiklerini her seferinde yeni insanlara usanmadan öğrettiği için ismi semada hayırla yad olunan, onur ve şeref timsali öğretmenlerimizin gayretleri, her türlü takdirin üstündedir. 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yeni nesli sizlere emanet ettiği sevgili meslektaşlarım,

Edebiyatımızın önemli fikir adamlarından olan ve gerçek eğitimin, milli ve manevi değerlerin aynı potada eritilmesi ile mümkün olacağını savunan Nurettin TOPÇU, kırk yıllık öğretmenlik serüvenini anlatırken şöyle güzel bir ifade kullanıyor: “Tam kırk yıl muallimlik yaptım ve kırk yıl boyunca sınıfıma bir mabede girer gibi saygı ile girdim.” Sınıfana her girdiğinde bir mabede girer gibi itina eden siz öğretmenlerimi saygı ile selamlıyor…

Bu bilinçle hareket eden sizleri yürekten bir kez daha tebrik ediyor, bu güzel günümüzü en kalbi duygularımla kutluyorum. Emekli olan öğretmenlerimize hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor, göreve yeni başlayan öğretmenlerimize başarılar diliyor, başta baş öğretmen Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş ve görevi uğruna şehit düşmüş öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor hepinize saygılar sunuyorum”dedi.

Program adaylığı kalkan öğretmenlerin konuşmalarının ardından kompozisyon ve şiir yarışmalarında derece giren şiir ve kompozisyonların okunması akabinde de dereceye giren öğretmen ve öğrencilerin ödüllerinin takdimiyle devam etti.

Öğretmen ve öğrencilerden oluşan müzik topluluğunun konseri ile 24 Kasım Öğretmenler Günü Programı’nın kapanışı yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL program sonunda programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelerek fotoğraf çekindi ve  programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.