AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aksaray Çölyak Derneği Yönetimi Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Aksaray Çölyak Derneği Başkanı Seda ÖZER ve dernek yönetimi İl Milli Eğitim Müdürümüzü Makamında ziyaret ettiler.
Aksaray Çölyak Derneği  Yönetimi Müdürlüğümüzü Ziyaret Etti

Yapılan ziyarette ÖZER, Çölyak'ın bulaşıcı olmayan tedavisinin ömür boyu glütensiz beslenme olan genetik bir sindirim sistemi hastalığı olduğunu belirterek Türkiye de her 100 kişiden birinde Çölyak hastalığın bulunduğunu Aksaray'da da resmi olmayan bilgiye göre 150 Çölyaklı bulunduğunu ifade etti. Aksaray'da kurulan Çölyak Derneğinin bu hastalıkla ilgili toplumu bilgilendirmek, hastalığın teşhis ve tedavi süreçleri özellikle glutensiz diyet programı ile ilgili insanlara bilgi vermek için çeşitli etkinlikler düzenleyeceğini belirtti. Ayrıca Müdürlüğümüz ve okullarımızla ilgili olarak talepleri konusunda; okullarda farkındalık oluşturma çalışmalarının yapılması için Aksaray Çölyak Derneğine yardımcı olunması, tüm okul idarecileri ve öğretmenlere, çölyak hastalığı konusunda seminerlerle bilgilendirmesi, farkındalık ve duyarlılığın arttırılması için desteklenmesi, okullarda ciddi bir Çölyak taramasının yapılarak, Çölyaklı öğrencilere ulaşılması ve Çölyak derneğine yönlendirilmesi konusunda yardımcı olunması,Meslek okullarındaki yiyecek-içecek hizmetleri bölümlerinde Çölyak / Gluten hassasiyeti üzerinde durulması,Çölyak ile ilgili broşürlerin tüm okullarda uygun yerlere asılmasının sağlanması,Tüm okul kantinlerinde ve yemekhanelerinde  Glutensiz yemek ve yiyecek-içecek konusunda Çölyaklı öğrencilere yardımcı olunması,9 Mayıs Dünya Çölyaklılar gününde tüm okullarda, okul müdürlüklerinin etkinlik düzenlemeleri konusunda yardımcı olunması, Okul yurtlarında kalan Çölyaklı öğrencilere yemek konusunda yardımcı olunması,75. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Bölümü bünyesinde DÖSE Atölyesinin Glutensiz Ürün üretilmesi konularında destek sağlanmasını istedi. İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL her türlü desteği vereceklerini ifade ederek dernek yönetimine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

11-02-2020

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.