AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEKTEBİ ÖĞRENCİLERİ "BOZKIRIN BİLGESİ CENGİZ AYTMATOV´U" ANLATTI

 Aksaray Belediyesinin ev sahipliğinde Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi çerçevesinde 1-2 Mart tarihlerini kapsayan “Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov” konulu panel, Kültür Merkezinde düzenlenen açılış programı ile başladı.  
ANADOLU MEKTEBİ ÖĞRENCİLERİ "BOZKIRIN BİLGESİ CENGİZ AYTMATOV´U" ANLATTI

Anadolu Mektebi, Türk Dünyası’nın Usta Yazarı Cengiz Aytmatov’u eserleriyle birlikte ele aldı.

 Kültür Merkezinde açılışı yapılan panele Anadolu Mektebi’nin kurucusu ve Yürütme Kurulu Başkanı Tarım eski Bakanı Sami GÜÇLÜ, Belediye Başkanı Haluk Şahin YAZGI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL,  Şube Müdürlerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlerimiz, Belediye meclis üyeleri, okul idarecileri, öğretmenler ile Anadolu Mektebi öğrencileri ve lise dengi okul öğrencileri katıldı. 

Panelin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL Anadolu Mektebi Öğrencileri tarafından icra edilecek Bozkırın Yükselen Sesi Cengiz Aytmatov başlığı ile sunulacak programlara hepiniz hoşgeldiniz diyererek “kültür ve medeniyetimizin önemli merkezlerinden biri olan şehrimizde, Türk Edebiyatının özgün ve önemli kalemlerinden, Usta Yazar Merhum Cengiz Aytmatov’un tüm eserlerini ve onunla ilgili yazılmış belli başlı eserleri okuyan öğrencilerimiz bizlere, anladıkları Cengiz Aytmatov’u anlatacaklar.  Eminim hepimiz ziyadesiyle istifade edeceğiz” dedi.

Sonrasında  Hamdi Ceren ve Mihriban Acar isimli öğrenciler, Cengiz Aytmatov’un hayatı ve eserlerinde kullandığı ana temalara değindi. 

 Gülhan Akdağ başkanlığını yürüttüğü “Doğumunun 90. Yılında Cengiz Aytmatov” panelinde, Rümeysa Akkurt ‘İnsanın Özündeki İyilik’ konu başlığında, Gizem Şen ise ‘Savaşın Nihai Yolu Barış’ konusunda, Rana Sarı ‘Aytmatov Eserlerinde Tabiat ile Özleşen İnsan’ ve son olarak Yusuf Ünlü ise  ‘Yerel Evrensele İnsanın Hikayesi’ konu başlığı ile panele konuşmacı olarak katıldı.

 Panelistler, Türk Edebiyat tarihine büyük katkı sunan Usta Yazarı Cengiz Aytmatov’u çeşitli yönleriyle ve kaleme aldığı eserleriyle anlattılar.

 Panelin sonunda değerlendireme konuşması yapan Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, kuruluşundan bu yana Anadolu Mektebi’nin hep nitelikli yazarları okuduğunu söyledi. Anadolu Mektebinin üstlendiği her programı ilgi ile takip ettiği açıklayan Başkan YAZGI, eğitim içerikli her projeye destek vermeye hazır olduğunu aktardı.

 Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sami Güçlü ise panelin düzenlenmesine katkı sunan Belediye Başkanı Haluk Şahin YAZGI ve İl Milli Eğitim Müdürümüz  Hacı Ömer KARTAL’a teşekkür etti. 

 Panelist öğrencilere hediyeleri protokol üyeleri tarafından verildi

02-03-201802-03-201802-03-201802-03-201802-03-2018

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.