AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

E‐İMZA KULLANIM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

E‐İMZA KULLANIM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

1. DYS sisteminde kullanılan elektronik imza ve yazışmalar 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu kapsamında olup, kanuna aykırı kullanımı elektronik imza sahibi kişinin sorumluluğundadır.

2. DYS sistemi TÜBİTAK Bilgem Kamu Sertifikasyon Merkezi tarafın üretilen Nitelikli Elektronik Sertifikalar ile kullanılacaktır. Diğer E‐imza sağlayıcılar tarafından üretilen sertifikaların kullanılma talepleri Müdürlüğümüz Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şubesine bildirilecektir.

3. Nitelikli Elektronik Sertifikalar (NES) kişiye özel olup, kuruma veya 2. Şahıslara devredilemez.

4. Nitelikli Elektronik Sertifikalar, DYS sisteminde evrak üzerinde imzası ve parafı bulunan kişiler için talep edilecek olup, resmi evrak üzerinden imzası veya parafı bulunmayan diğer personeller için e‐imza temini yapılmayacaktır.

5. Üretilen NES ‘ler 3 yıl geçerli olup ilgili sürenin bitimine 3 ay kalması durumunda yenilenmesi gerekmektedir. Okul / kurum müdürlüğü ilgili personelin idari görev durumunun devamı veya bitimi konularında Müdürlüğümüz Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri şubesini bilgilendirmelidir.

6. Üretilen veya üretilecek NES ler kişiye özel olduğundan ilk başvurunun, yenileme talebinin mutlaka kişinin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. İlk başvuruda ıslak imzalı formun Müdürlüğümüz Bilgi İşlem ve Eğitim Teknolojileri Şubesine elden teslimi gerekmektedir.Yenileme taleplerinde ise e‐imzalı uzatma talebinde bulunulabilir. Yenileme taleplerinde kişinin kurumundan idari görevin devam ettiğini ve yenileme talebinin uygun olduğuna dair görüş yazısının gönderilmesi gerekmektedir.

7. NES in kayıp, çalıntı, kırılma gibi kullanılamayacak duruma gelmesi durumunda, iptal edilmesi veya askıya alınma işlemi mutlaka NES sahibi tarafından yapılmalıdır. Bu konuda doğacak kanuni sorumluluk ilgili kişinin kendisine aittir. Bu durumlarda NES’in yeniden üretim bedeli kişinin kendisi tarafından ödenecektir.

8. Kişinin kimlik bilgilerinde oluşan her türlü değişiklik durumunda NES’in yeninden üretilmesi

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.