AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Haydi Konuş Bakalım Münazara Yarışmaları” Ön Elemeleri Tamamlandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde, Hazım Kulak Anadolu Lisesi´nin organize ettiği, Aksaray Belediyesinin sponsorluğunu yaptığı    “ Haydi, Konuş Bakalım” Münazara Yarışmaları başladı ve hız kesmeden devam ediyor.   
“Haydi Konuş Bakalım Münazara Yarışmaları” Ön Elemeleri Tamamlandı

 Aksaray Belediyesinin 7 Aralıkta Grand Altuntaş Otelde düzenlediği tanışma kahvaltısı ile verilen start, gurup eleme müsabakaları ile devam ediyor.

 Bu yıl ilk defa merkez köy ve kasabalar ile birlikte ilçeler de katıldı. Ağaçören’den Güzelyurt’a kadar toplamda 16 okul kıyasıya bir yarışa başladılar. Konuların güncellenmesi ile oldukça çekişmeli ve bir o kadar da zevkli müsabakalar izleyenleri adeta cezbetti.

 Münazaralara Kanber Demir Anadolu Lisesi ve Atatürk Anadolu Lisesi’nin “ Ünlüler Rol Model Olarak Faydalıdır/Zararlıdır konusu ile başlandı. Jüri üyelerinin de karar vermekte zorlandıkları yarışta ilk olarak Kanber Demir Anadolu Lisesi ipi göğüsledi.

 Hüseyin Cahit Korkmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Teknoloji İnsanları Mutlu Eder konusu ile Şehit Önder Güzel İH Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi geride bırakmayı başardı.

 Şehit Ali Er Anadolu Lisesi ile Yenikent Anadolu Lisesi Sosyal Medyanın faydalarını münazara ederken adını üst tura yazdıran okul Şehit Ali Er Anadolu Lisesi oldu.

 Bu yılın belki de en çekişmeli münazarasında Aksaray Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Yunus emre Anadolu Lisesi karşı karşıya geldiler. Kalkınmada Nüfus oranının etkisi tartışılırken izleyenlerin de coşkusunun eklenmesi ile gurup elemelerinin en heyecanlı programı ortaya çıktı. Taraflı tarafsız herkes, izledikleri performansların final programına layık olduğu konusunda hemfikir oldular. Yunus Emre Anadolu Lisesi tur atlayan taraf oldu.

 Uluırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Güzelyurt Anadolu Liseleri GDO’lu gıdaları tartışırken mest ettiler. İzleyenler kendilerini bir akademik konferansta hissettiler. Centilmenliğin kazandığı münazarada Uluırmak Lisesi üst tur biletini de cebine koydu.

 Fen ve Sosyal Bilimlerin tartışıldığı oturumda ise Şehit Pilot Hamza Gümüşsoy Fen Lisesi ile Ağaçören Anadolu Lisesi kıyasıya bir rekabet örneği sergilediler. Puanların çok yakın olduğu karşılaşmada ipi Fen Lisesi göğüslerken Ağaçören’den gelen öğrenciler göz doldurdular ve herkesin takdirini kazandılar.

Münazaranın son günü Aksaray turizm şehri olmalıdır diyen Abdülhamid Han Fen Lisesi ve Aksaray sanayi şehri olmalıdır diyen Ahmet Cevdet Paşa Sosyal Bilimler Lisesi kıyasıya mücadele etti. Üst tura yükselen taraf Abdülhamid Han Fen Lisesi oldu.

Ön elemelerin son eşleşmesinde Münazara Yarışmalarının ilk şampiyonu Somuncubaba Anadolu Lisesi  ile geçen yılın şampiyonu Hazım Kulak Anadolu Lisesi karşı karşıya geldi. Bilgi İnsanı Özgürleştirir diyen Hazım kulak Anadolu Lisesi ve  Bilgi İnsanı Sınırlandırır Diyen Somuncubaba Anadolu Lisesi izleyicilere keyifli ve heyecanlı dakikalar yaşattılar. Büyük çekişmenin yaşandığı münazara sonunda  Tur atlayan okul Hazım Kulak Anadolu Lisesi oldu.

Düzenlenen münazara yarışmalarına  Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin YAZGI, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL, okul müdürleri, öğretmenler ve yüzlerce öğrenci katıldı.

  Başkan YAZGI, böyle gençleri gördükçe geleceğe daha güvenle baktığını, Meslek Liseleri başta olmak üzere İlçelerden gelen öğrencilerin sergilediği performansa hayran kaldığını ifade etti. Eğitim faaliyetlerini destekleme konusunda hiçbir fedakârlıktan kaçınmadıklarını, katılan tüm öğrencileri  gezilere götüreceklerini söyleyen Yazgı, izleyici olarak gelen Ortaokul öğrencilerine de ayrıca teşekkür etti.

 İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL da bu yarışmada kaybedenin olmadığını herkesin bir şeyler kazandığını ifade etti.  Öğrencileri  yetiştiren okul idarecilerine, öğretmenlere ve  ailelerine teşekkür ederek yarışmaya katılan tüm öğrencilere başarılar diledi.Kısa bir aradan sonra münazaralara Çeyrek Final Karşılaşmaları ile devam edilecek.

22-12-201722-12-201722-12-201722-12-201722-12-201722-12-2017

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.