AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Edebiyatımızın Yerli Ve Milli Sesi Tarık Buğra" Paneli Düzenlendi

Tarım ve Köyişleri Eski Bakanı Sami Güçlü´nün bir grup üniversite öğrencisiyle başlattığı, Milli Eğitim Bakanlığımız ile işbirliği içinde yürütülen "Anadolu Mektebi Yazar Okumaları" projesi kapsamında Aksaray’da ‘Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneli düzenlendi.  
"Edebiyatımızın Yerli Ve Milli Sesi Tarık Buğra" Paneli Düzenlendi

Aksaray Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Aksaray Valisi Aykut PEKMEZ, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin YAZGI, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muzaffer ŞEKER, Türk-Soy Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV, Kazakistan Büyükelçisi Abzal SAPARBEKULY, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder GÜRSOY, Nevşehir İl  Milli Eğitim Müdürü Murat DEMİR, Tarık BUĞRA´nın eşi Hatice BİLEN Hanımefendi ile 25 ilden Anadolu Mektebi Okuma Grubu öğretmenleri, öğrencileri ve yazarlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan programda İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL tarafından panelin açılış konuşması gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL konuşmasında; “Anadolu Mektebi öğrencileri tarafından icra edilecek “Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra” başlığı ile Aksaray, Niğde ve Nevşehir illerinde 3 gün boyunca sürecek programın “Aksaray Açılış Paneli”ne hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Şu an salonumuzda bulunan, ülkemizin 25 farklı şehrinden gelen Anadolu Mektebi’nin değerli öğretmen ve öğrencileri, sizler de Somuncu Baba’nın şehrine, Kapadokya’nın kalbine, evliyalar diyarı Aksaray’ımıza hoş geldiniz.

Kültür ve medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biri olan şehrimizde, Türk edebiyatının özgün ve önemli kalemlerinden, usta yazar merhum Tarık Buğra’nın tüm eserlerini ve onunla ilgili yazılmış belli başlı eserlerini okuyan öğrencilerimiz bizlere “Tarık Buğra”yı anlatacaklar. Eminim hepimiz, ziyadesiyle istifade edeceğiz.

Kültür, sanat ve edebiyata gereken önemi veren milletler, tarihin hiçbir zaman unutmayacağı eserleri inşa eden milletlerdir. Edebiyattan ve sanattan uzak olan devlet ve milletlerin, geleceğe bırakacağı kıymetli eserleri asla olmayacaktır. Anadolu coğrafyası,  bin yıllık geçmişiyle tarihin en önemli bilginlerini, şair ve yazarlarını yetiştirmiş mümbit bir coğrafyadır. Hz. Mevlana, Yunus Emre, Somuncu Baba, Şeyh Galip, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Nurettin Topçu, Sezai Karakoç, Mustafa Kutlu, Tarık Buğra… bu coğrafyanın içerisinden çıkmış, insanlığın yaşadığı sorunlara kalemin diliyle dikkat çekmiş ve çözüm sunmuş büyük insanlardır.Bu sebeple onları tanımak ve okumak, özellikle gençlerimize tanıtmak ve o isimleri benimsemelerini sağlamak büyük bir hizmettir. Tarım ve Köy İşleri Eski Bakanımız, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Sami Güçlü  ve Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Orhan Erdem “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” programıyla ülkemizdeki çok önemli bir eksiği yerine getirmektedirler. Kendilerine şükranlarımızı arz ediyorum. Anadolu Mektebi, ilimizde de Sayın Valimizin, Sayın Milletvekilimizin ve Saygıdeğer Belediye Başkanımızın desteği ile çok canlı bir şekilde çalışmalarını yürütüyor. Bu sebeple ilimizin geleceğine dair büyük umutlar beslediğimizi de belirtmek istiyorum.

 Bu duygular içerisinde üç gün sürecek bu güzel etkinliğin hazırlanmasında emeği geçen Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Sami Güçlü ve Bakan Yardımcımız Sayın Orhan Erdem başta olmak üzere, Sayın Valimize, Sayın Milletvekilimize Saygıdeğer Belediye Başkanımıza ve programın tüm ortaklarına teşekkür ediyor, tüm konuklara sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi. 

Program daha sonra üniversite öğrencisi Mustafa Sami KAVURMACIOĞLU’nun oturum başkanlığını yaptığı ‘Edebiyatımızın Yerli ve Milli Sesi Tarık Buğra’ paneli ile devam etti. Panele Aksaray’dan konuşmacı olarak katılan Büşra DUYAR ‘Tarık Buğra’yı bugün okumak neden anlamlı’,  Edirne’den katılan Yaren ÖKDEN ‘Tarık Buğra romanlarında Anadolu’da hayatın anlamı’,  Ankara’dan katılan Rana BAŞ ‘Tarık Buğra’nın eserlerinde kadın’, Balıkesir’den katılan Şeyma SARI adlı öğrencide  ‘Tağrık Buğra eserlerinde insanın yeniden doğuşu’ başlıklı sunumlarını yaptılar.

Panelde konuşma yapan  Aksaray Valisi Aykut PEKMEZ; ‘Gençlerimiz için ülkemiz geleceğinin teminatı diyoruz. Gençlerimizi dinlediğimizde ülkemizin geleceğine dair umutlarımız daha da arttı.” dedi.

Düzenlenen programda Tağrık Buğra’yı hiç okumayanlar dahi onun mesajları onun fikirleri hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade eden Aksaray Valisi PEKMEZ; Anadolu Mektebinin okuma gruplarıyla başlayıp amatör ruhla profesyonel bir iş çıkartmasıyla bugünlere yayılarak geldiğini söyledi.

“Bizim her alanda her meslekte iyi yetişmiş insanlara gençlerimize ihtiyacımız var” diyen Vali PEKMEZ konuşmasını şöyle sürdürdü: “ 15 Temmuz günü de gösterdi ki iyi yetişmiş insan gücünün milli ve manevi değerlerimize, ahlaki değerlere sahip;  ülkesini, vatanını, bayrağını, ezanını seven gençlere ihtiyacımız var. Anadolu mektebi programı inşallah bu niteliklere sahip gençleri yetiştirmek noktasında önemli bir misyon üstleniyor.” dedi.

Vali PEKMEZ; Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı olan Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM’in gayretleri ile Anadolu Mektebinin Milli Eğitim Bakanlığı şemsiyesi altına alındığını ve daha geniş kitlelere yayılma fırsatı bulduğunu belirttiği konuşmasında; “Gençler için geleceğimizin teminatı diyoruz bunun için gençlerimize iyi bir eğitim vermemiz gerekiyor. Bu konuda gayretli çalışmalar yapan Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ve Orhan ERDEM bakanlarımıza  çok teşekkür ediyorum.” dedi..

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM ise yaptığı konuşmasında; gençlerin ufkunu ve yolunu açan çalışmaların her zaman destekçisi olacaklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü; “Bugünden itibaren 3 gün boyunca Aksaray, Nevşehir ve Niğde illeri dahil olmak üzere 25 ilimizden 220 öğrencinin katılım gösterdiği panelde 100 lise ve üniversite öğrencisi Türk edebiyatının yerli ve milli sesi Tarık Buğra’yı anlatacaklar. Türk edebiyatının usta hikâye ve roman yazarı Tağrık Buğra beyefendiyi, Anadolu Mektebine mensup gençlerimizden dinlemek bu ülkenin ve coğrafyamızın geleceğine dair büyük umutlar beslememize vesile olmuştur. Anadolu mektebi bu toprakların yerlisi olan büyük isimleri okutmayı tanıtmayı ve benimsetmeyi amaçlayan küçük fakat çok derin bir faaliyetin adıdır. Sami GÜÇLÜ’ nün bu projedeki attığı bu tohum günden güne büyümektedir. Yarınki medeniyetimizin temellerini bu günden atacak gençlerimizin; yerli, milli ve manevi değerlere haiz fikir dünyamızın temel taşı olan kişileri özümseyerek donanımlı bir şekilde yetişmeleri bu memleket için yapılabilecek en güzel ve faydalı işlerdendir. Gençlerimizin ufkunu yolunu açan çalışmalarında hep yanlarında olacağız. Bu anlamlı program vesilesiyle rahmetli Tarık Buğra’yı rahmetle şükranla anıyorum.” dedi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı ve Tarım Eski Bakanı Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ ise yaptığı konuşmasında; Anadolu Mektebi olarak belirledikleri bu harekette hedeflerinin gençlerin kendilerini erken tanımaları, anlamaları, özgüven kazanmalarına faydalı olmalarına katkı sunmak olduğunu belirtti.

GÜÇLÜ; “Anadolu Mektebi gönüllü bir harekettir. Şeffaf bir harekettir. Mütevazı ve bağımsız bir harekettir. Özgür kafa yapısına sahip insanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bu ülkenin çok nitelikli insanlara ihtiyacı vardır. Büyük sistemimizde yaptığımız iş mikro bir iştir. Ama öğrencilerimiz için önemlidir. Onların dünyası güzelleşecektir. Bunu yapmayı düşünüyoruz. Bu yolda olduğumuza inanıyoruz. Ailelerden ve kurumlardan almış olduğumuz destek de bunu doğrular niteliktedir. 30 ilde milli eğitim müdürleriyle çalışıyoruz.” diye konuştu.

        Konuşma ve panel değerlendirmelerinin ardından panelistlere katılım belgeleri ve çeşitli hediyeler verildi.

19-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-201719-10-2017

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.