AKSARAY İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yazar Senarist Mahmut Ulu İl Milli Eğitim Müdürümüzü Ziyaret Etti.

Yazar Mahmut Ulu, çocuklar için hazırlanan resimli/ renkli hikaye kitaplarını İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL´a takdim etti.  ‘Somuncu Baba Aşkın Sırrı’ kitabının yazarı ve aynı zamanda Somuncu Baba sinema filminin senaristi Mahmut Ulu’nun “Anadolu Erenleri” ana temalı beşli çocuk kitabı serisi ilk baskısıyla okurlarıyla buluştu.  
Yazar Senarist Mahmut Ulu  İl Milli Eğitim Müdürümüzü Ziyaret Etti.

Aksaray Belediyesi Kültür Yayınlarından çıkan serinin aynı zamanda özel baskısı da yapılarak Türkiye´nin tamamında dağıtımı yapılıp satışa sunuldu.

Seride yer alan "Yunus Emre, Somuncu Baba, Taptuk Emre, Hacı Bayram-ı Veli, ve Emir Sultan´ın düşünce ve hayat anlayışlarının hikaye tarzında yer aldığı kitaplarda manevi aşka ulaşmak için çekilen çile ve uğraşlar yazarın ifadesiyle ‘Yokluk Yolcusu ve Yitik Derviş’ ağzından anlatılıyor...

Tarih ve tasavvufun inceliklerinin nakış nakış işlendiği kitaplar, alanında ilklerden olma özelliğiyle öne çıkıyor. Mahmut Ulu´nun kendine has üslubu ve sevilen tarzıyla ele aldığı kitaplar, çocukların temiz dünyasının Anadolu erenlerinin mirasıyla yeniden yoğurmayı amaçlıyor. Kitaplarda, yüreklere sevgi tohumlarını ekip, sevgi, hoşgörü, tevazu, çalışmak, paylaşmak... gibi erdemler, bunun yanında Fetret devrinin Anadolu´yu kavurduğu günleri, zorlukları, sevgi yolundaki imtihanları, Emir Sultan, Somuncu Baba, Yunus Emre, Hacı Bayramı Veli, Taptuk Emre gibi büyükler vesilesiyle bir film gibi kurgulanıyor.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Hacı Ömer KARTAL, çocuklarımızın kendi öz değerleriyle yetişmesi gerektiğini belirterek bu tür çalışmaların önemine vurgu yaptı. İnsanlar iş sahibi meslek sahibi olabilir. Eğitim öğretim bunu sağlamak için vesiledir. Ancak asıl önemli olan insanı maddi ve manevi bir bütün olarak görüp hem beden hem ruhen eğitmektir diyen KARTAL, Biz kökleri sağlam bir medeniyetin çocuklarıyız. Ve kendi çocuklarımızı da aynı sağlam kökle buluşturmak en asli vazifelerimizden biridir, dedi. Çocuklarımıza ve kültür dünyamıza hayırlı olmasını dileyerek yazarımız Mahmut Ulu´ya teşekkür etti. 

Aksaraylı genç yazar, yazdığı romanlarla ve hikayelerle Anadolu´nun mana erlerini günümüze taşımaya, onları yeni nesille buluşturmaya devam ediyor. İlk kitabı "Yunus Emre Aşka Ağlayan Derviş" kitabıyla çok satanlar listelerinin ilk sıralarında yer alan başarılı yazar, aynı başarı grafiğini "Hacı Bektaşi Veli Aşka Ağlayan Veli" "Somuncu Baba Aşkın Sırrı", Aşk Mabedinin İmamı Hz. Muhammed" "Aşkın Nefesi Hacı Bayramı Veli" kitaplarıyla da sürdürdü. Somuncu Baba Aşkın Sırrı filminin senaryosunu da yazarak bu alanda sağlam bir yer edindi. 

Son çalışması "Anadolu Erenleri" ile yeniden okurlarıyla buluşan yazar, yer altı yer üstünden daha zengin bir coğrafyanın, ölüsü dirisinden daha diri bir ervahın mekanı olan bu kutsal toprakların günümüze taşınmayı bekleyen pek çok büyüğünün olduğunu belirtiyor.

İl Mill Eğitim Müdürlüğü Yeni Sanayi Mah. 2/E 90 Bul. No47 Ek Valilik 3 Nolu Hizmet Binası 68100 AKSARAY - (382) 213 68 40, 213 68 41, 213 212 00 12, Web Düzenleme (Edited By) MEBBİS

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.